Menu serwisu
Start
Szukaj
Nowości
Artykuły
Literatura
DDA o sobie
Program 12 kroków
Baza spotkań DDA
Forum
Linki
Kontakt
Nowości
Terapie / forum
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż je sobie
Licznik
jesteś 57712426 gościem od 12.12.2000
  Start arrow Program 12 kroków arrow 12 Kroków DDA - program  
 
12 Kroków DDA - program Drukuj E-mail

Grupy samopomocowe realizujące Program 12 Kroków mogą być cennym wsparciem dla wszystkich osób przed, w trakcie i po terapii, jak również dla tych, którzy nie korzystają z żadnej profesjonalnej pomocy.


O historii grup samopomocowych DDA (psychologia.edu.plwikipedia.pl):


Na przełomie 1976/1977 roku, w Kalifornii (USA), grupa kilku młodych osób uczestniczących w spotkaniach Alateen, które przestały już być "nastolatkami", zaczęła odwiedzać spotkania grup Alanon. Wkrótce zorientowali się jednak, że mają nieco inne problemy niż pozostali uczestnicy tych spotkań. Utworzyli wówczas nową grupę o nazwie "Nadzieja dla Dorosłych Dzieci Alkoholików" (Hope for Adoult Children of Alcoholics). Nieco później powstała druga grupa o nazwie Generation. W 1978 lub 1979 roku dokonano adaptacji zapożyczonego od Wspólnoty Anonimowych Alkoholików Programu Dwunastu Kroków. W ten sposób powstała Wspólnota Dorosłych Dzieci Alkoholików, która na koniec lat 90. liczyła ok. 1500 grup.

W 1979 roku, dzięki opublikowanym w "Newsweek'u" artykułom Claudii Black, Stefanii Brown i Sharon Wegscheider, problemy dorosłych dzieci alkoholików ujrzały światło dzienne oraz wzbudziły zainteresowanie profesjonalnych terapeutów.

Grupy samopomocowe Dorosłych Dzieci Alkoholików oraz profesjonalne programy terapeutyczne dla DDA zaczęły powstawać na terenie Polski w drugiej połowie lat 80. Wg. danych PARPA w 2000 r. było w Polsce 88 grup DDA.

Dr n. med. Bohdan T. Woronowicz


 

Poniżej materiały stosowane w samopomocowych grupach wsparcia DDA/DDD:

Nie jesteśmy po to aby zabrać Twój ból i cierpienie,
lecz po to, aby pomóc Ci wzrosnąć i przejść przez ból i cierpienie.
Życzymy Ci wszystkiego dobrego.


Preambuła

Dorosłe Dzieci Alkoholików są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy wyrośli w otoczeniu, gdzie miały miejsce uzależnienia lub dysfunkcje. Nikt nie ma prawa ani władzy mówienia drugiemu, co powinien lub musi zrobić, ażeby znaleźć swoją własną drogę do wyzdrowienia. DDA nie jest połączone z żadną sektą, partią, wyznaniem, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie zajmuje stanowiska w jakichkolwiek sporach. Używamy Dwunastu Kroków i Tradycji przejętych z AA jako podstawy naszego programu Odkrywania-Zdrowienia oraz jako naszego przewodnika do przeżywania jednego dnia w danym czasie.


Problem
Rozwiązanie
12 kroków DDA i 12 tradycji DDA
Desiderata
Cechy DDA
Prawa DDA
Certyfikat prawa do zabawy
Obietnice DDA

materiały DDA/DDD - wersja do druku

Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 26 sierpień 2008 )
 
  Top of page  
 
nieoficjalna STRONA DDA